מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
מינהל חברה ונוער
הצהרת נגישות

בית הספר הארצי שיין

share
שתפו עמוד:
בית הספר הארצי שיין

שיין

בית הספר הארצי הוא קמפוס המשמש מרכז ללמידה ולפיתוח מקצועי בתחומי החינוך החברתי-ערכי, של"ח וידיעת הארץ והחינוך הבלתי פורמלי. בית הספר הארצי ממוקם במרכז הארץ, בפנינת טבע של שטח פתוח וירוק ההולם את צורכי הפיתוח המקצועי של החינוך החברתי-ערכי ושל החינוך הבלתי פורמלי. גודל השטח כשמונה דונם, ובו מבנים על שטח של כ-2,500 מ'"ר.

מורשתו ההיסטורית של המתחם תואמת את תפיסות החינוך החברתי-קהילתי-ערכי. את הקמפוס מנהל אגף תכנים, תוכניות, הכשרה והשתלמויות של מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, שמתמחה בטיפוח ההון האנושי של החינוך החברתי-ערכי.

האגף כולל 11 מרכזי הדרכה שאמונים על פיתוח מקצועי של בעלי תפקידים מהחינוך החברתי ערכי ומהחינוך הבלתי פורמלי, על פיתוח תכנים ותוכניות בנושאים חברתיים, ערכיים ואקטואליים ועל ליווי של בעלי תפקידים מתחומי החינוך החברתי-ערכי והחינוך הבלתי פורמלי.

ב"סמינר שיין" עובדים כתשעים בעלי תפקידים במרכזים השונים, המשתייכים למינהל חברה ונוער. היקף הפעילות בסמינר עצום: בממוצע משתלמים בקמפוס כ-70,000 משתלמים בשנה.

קהל היעד: בעלי תפקידים בתחומי החינוך החברתי ושל"ח בבתי הספר, מנהיגויות תלמידים ונוער ובעלי תפקידים במסגרות החינוך הבלתי פורמלי, מורות חיילות, תנועות נוער וארגוני נוער, מכינות ועוד.
לאנשי החינוך מהתחום ולתלמידים ובני הנוער מתוכניות המנהיגות הלומדים בקמפוס איחולי למידה משמעותית ופורה.

טלי כהן אורנשטיין
מנהלת בית הספר הארצי לעובדי חינוך ונוער ("סמינר שיין")
אגף תכנים, תוכניות, הכשרה והשתלמויות​

רקע הסטורי ומשמעות השם

בראשית המאה הקודמת, בשנת 1930, בשטח פרדסי קיבוץ השלושה קמים שלושה מוסדות חינוך בזה אחר זה.
את הקמת המוסד הראשון יוזמת רוזה כהן אימא לשני מתבגרים (יצחק ורחל רבין), תיכון שמהווה בית ספר המשך לבתי החינוך של ילדי העובדים באזור.
התיכון הוקם ב -1934 כבית ספר חקלאי והתאפיין ברוח החלוציות והיצירה ובחינוך לעבודת כפיים.
בתחילה היה בית הספר מוסד דו-שנתי שממנו המשיכו תלמידים רבים לבית הספר החקלאי כדורי.

לאחר מכן הפך בית הספר לארבע שנתי.

לצד התיכון מוקם המוסד השני - חווה חקלאית. תלמידי התיכון עסקו בחווה בגידול ענפי משק חקלאיים: גפנים, הדרים, לולים, דיר, רפת ומכוורת. הם קטפו תפוזים, חלבו, הכינו גבינות אספו דבש בצנצנות, ארזו ונסעו למעברות לחלק את התוצרת.
בין תלמידי בית הספר לאורך השנים נמנו אנשי צבא: יצחק רבין, רפאל איתן, רחבעם זאבי ואנשי ספר: נתן יונתן, חיים גורי ועוד.

ב-1939 עם פרוץ מלחמת העולם השנייה והפסקת העלייה היהודית מאירופה, גבר המחסור במורים והוקם המוסד השלישי - סמינר מחנכים של זרם העובדים, שהתמחה בלימודי טבע וחקלאות. הסמינר פעל על אדמת ביה"ס התיכון והחווה החקלאית עד 1947.
ב-1947 הונחה אבן הפינה למבנה הראשי בסמינר בסגנון הבאוהאוס, שתכנן האדריכל זוכה פרס ישראל, אריה שרון ובנייתו הסתיימה ב-1948.
הסמינר איפשר מגורים בתנאי פנימייה והתאפיין בחינוך לאהבת הארץ, אהבת הטבע, אהבת האדם, הכלת השונה, חינוך למעורבות חברתית והתנדבות בקהילה.

ב-1952 נקרא הסמינר על שמו של אליעזר שיין 1880-1931.
הסמינר פעל במקום עד 1989, עם הוראת שר החינוך דאז יצחק נבון ז"ל על סגירת הסמינרים ופתיחת המכללות, נסגר "סמינר שיין".
במקביל בשנת 1979 הוקם מטעם "אגף הנוער" בית ספר ארצי למדריכים בבית דגן.

ב-1981 ביה"ס הארצי למדריכים גדל והפך לבית ספר ארצי לעובדי חינוך ונוער. בית הספר עבר מבית דגן לקלמניה שבבית ברל ופעל שם במשך 10 שנים.

ב-1991 עם הקמת מינהל חברה ונוער, הועבר בית הספר הארצי לעובדי חינוך ונוער מקלמניה שליד בית ברל אל מתחם "סמינר שיין" על המעבר ניצח המנהל הראשון של ביה"ס הארצי, מר מוטי מלאכי.
ב-2012 המקום מוכר כאתר לשימור היסטורי - מורשתו ההיסטורית של המתחם תואמת את תפיסות החינוך החברתי - קהילתי – ערכי של בית הספר.

היום בית הספר הארצי הוא קמפוס שמנוהל על ידי אגף תכנים תכניות, הכשרה והשתלמויות של מינהל חברה ונוער במשרד החינוך בהובלת רות קנולר לוי, מנהלת האגף וטלי כהן אורנשטיין מנהלת הקמפוס.

בית הספר מהווה מרכז למידה לקידום תפיסות החינוך החברתי – ערכי ועקרונות החינוך הבלתי פורמלי, מתקיימות בו הכשרות והשתלמויות לבעלי תפקידים של החינוך החברתי ערכי והחינוך הבלתי פורמלי, ימי עיון, כנסים, סדנאות, פורומים ומפגשי עבודה של כלל אגפי משרד החינוך וגורמי חוץ מהתחום.

הזמנת חדרים

הזמנת חדרי ישיבות/אולמות/כיתות תעשה באמצעות מילוי הטבלה ושליחה לדוא"ל של בית הספר הארצי "סמינר שיין" בקשות לחדרים שלא יישלחו בטופס במלואן, לא ישובצו.

לטבלת הזמנת חדרים

לתשומת ליבכם:

  • שליחת הטבלה אינה מהווה אישור לשיבוץ.
  • רק מייל חוזר שמאשר את ההזמנה וקבלת זימון ביומן.
  • הזמנות תתקבלנה על ידי נציגי יחידות משרד החינוך בלבד.

פרטים ליצירת קשר:

  • דוא"ל להזמנת חדרים: shaine@education.gov.il
  • שעות פעילות: ימים א' –ה' מ8:00 עד 20:00
  • שימו לב: לכל בקשה טכנולוגית, ביטחונית, בטיחותית או אחרת, בשעות שמזכירות ביה"ס סגורה יש לפנות לתורן
    בטלפון 073-3937871 / 050-5845502

ריכזנו עבורכם קישורים להורדת הטפסים והחומרים הנדרשים להזמנת מרצים, הסכמי התקשרות, דיווחים בפועל ועוד.
לנוחיותכם צרפנו דפי הנחיות לרישום במאגר המרצים וקישורים לאתרים הרלוונטיים של רשת עתיד וטלדור.
לשאלות וקבלת עזרה ניתן לפנות לשגית לוי, סגנית מנהלת בית הספר הארצי(שיין) במייל: sagitlevi@education.gov.il